Načítání

Jícen

Jícen

Refluxní choroba jícnu a skluzná brániční kýla

Jde o neifekční zánětlivé onemocnění jícnu, které je způsobeno nadměrným refluxem kyselé žaludeční šťávy do jícnu. Dochází k dráždění sliznice jícnu a následně k zánětlivým změnám různého stupně na jeho sliznici. Většinou je přítomna i brániční kýla /skluzná hiátová hernie/. Choroba postihuje velké množství lidí. Obesita, kouření, konzumace tvrdého alkoholu, zvedání těžkých předmětů přispívá ke vzniku refluxní choroby jícnu.
Nemocný většinou pociťuje pálení žáhy /pyrosu/, někdy se mu vrací natrávená potrava ze žaludku do jícnu /regurgitace/, někdy má i bolesti na hrudníku. Choroba se může projevit i mimojícnovými příznaky, například astmatem nebo kašlem.
V diagnostice má nenahraditelné místo endoskopické vyšetření /gastroskopie/, kdy vyšetřující vidí stupeň zánětu, dokáže posoudit velikost brániční kýly. Zároveň je možno odebrat vzorky ze sliznice jícnu na histologické vyšetření. V lehčích případech stačí podrobný pohovor lékaře s pacientem a není nutno přistupovat k endoskopickému vyšetření.
V léčbě se uplatňují léky, které tlumí tvorbu žaludeční kyseliny, léky které zabraňují návratu kyseliny ze žaludku do jícnu. Je vhodná dieta, bylinné čaje, v lehčích případech jsou vhodné přírodní léky, zde bych doporučil roztok Aloe a vojtěšku: Alfalfa. Přírodní léky lze ale použít opravdu jen v lehčích případech nebo k doléčení.  
V případě,  že brániční kýla je velká, je vhodné operační řešení, tzv. fundoplikace jícnu.
Nebezpečím při neléčeném zánětu jícnu je tzv. Barrettův jícen /buněčné změny v jícnu, kdy je výrazně vyšší riziko vzniku rakoviny jícnu/. Pak je nutná intenzivní léčba a pravidelné sledování gastroenterologem. Nepodceňujte pálení žáhy! Není to normální, jak Vám někdy řeknou vaši prarodiče. 

Kandidóza zažívacího traktu je v poslední době častější než dříve. Je to zřejmě způsobeno horší imunitou celé populace. Většinou se projevuje tlaky v břiše, nadýmáním, zhoršeným trávením, průjmy, někdy je přítomen hlen ve stolici, ale příznaky mohou být různé. Vždy je potřeba před léčbou diagnosu ověřit. Nejlepší je odběr krve na protilátky proti kvasince Candida albicans. V případě pozitivního nálezu je pak možné začít s léčbou. Doporučuji následující postup: Lamisil /protiplísňový lék - na recept/ v dávce 1-0-0 po 4-8 týdnů v závislosti na závažnosti infekce, přírodní lék: Anti-parasite v dávce 2-2-0  25 dní, poté na 5 dní vysadit a dobrat do celkové dávky 2 balení opět v dávce 2-2-0. Po této léčbě pokračovat dlouhodobě 3-9 měsíců přírodním protiplísňovým lékem - výtažkem z grepových semínek - Grepostar nebo Chlamynyl Star v dávce 1 kapsle denně nalačno. Je vhodné přidat i preparát Imunity Star, opět dlouhodobě v dávce rovněž 1 kapsli denně na posílení imunity.
Je však třeba uvést, že ne vždy je tato léčba úspěšná a někdy je potřeba postupovat jinak, individuálně, v závislosti na závažnosti infekce.
Výše uvedené přírodní produkty si můžete objednat na internetu, Lamisil Vám pak může předepsat praktický lékař nebo jiný lékař.

Přeji hodně úspěchů v léčbě této nepříjemné choroby, jež je v anglosaské literatuře popisována, nicméně v ČR ji mnozí, i gastroenterologové, popírají. Já ne a vím proč. Již se mi podařilo vyléčit více než 10 pacientů a další pacienti jsou v léčbě.