Načítání

Rakovina

Rakovina

ZHOUBNÝ  NÁDOR TLUSTÉHO STŘEVA A KONEČNÍKU
Každoročně je v České republice zjištěno ohromné množství nových onemocnění nádorem tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory jsou častější u mužů  než u žen. Jejich výskyt stoupá s věkem. Výskyt tohoto nádoru je nejvyšší ze všech zemí světa!!!!!!!  Bohužel mnoho pacientů přijde k lékaři pozdě a léčba je proto velmi obtížná.

Příčiny nádoru
jednoznačná příčina není známa, není ani známo, proč zrovna v ČR je nevyšší množství tohoto nádoru. Na vzniku nádoru se podílí více faktorů.
1/ Dědičná dispozice - větší riziko mají lidé, jejichž příbuzní měli nádor tlustého střeva či konečníku nebo gynekologický nádor.
2/ Pacienti s letitým chronickým střevním zánětem typu ulcerózní kolitídy nebo Crohnovy choroby.
3/ Nevhodné stravovací návyky - velké množství konzumovaného masa, zvláště pak smaženého či pečeného, nadměrná konzumace živočišných tuků a uzenin, nedostatečné množství vlákniny, některých vitamínů a stopových prvků v potravě.

Projevy onemocnění
Pokud se nádor projeví včas, pak lokálními příznaky ve střevě: pacient mívá často menší nebo větší množství krve ve stolici, stolice mívá jiný charakter než dříve /např. se chronická zácpa změní v občasnou průjmovitou stolici/, bývají bolesti v břiše, někdy při defekaci. Bývá nucení na stolici s pocitem nedostatečného vyprázdnění.
Bohužel se však nádor velmi časti projeví až v době, kdy je rozšířen po celém těle.
Celkové příznaky, jako hubnutí, nevolnost, únava, slabost, bledost nebo žloutenka bývají již známkou pokročilého procesu.

Vyšetření a stanovení diagnózy
Vyšetření u lékaře začíná klinickým vyšetřením včetně vyšetření konečníku pohmatem, někdy se vyšetřuje stolice na přítomnost krve.
Základem vyšetření tlustého střeva a konečníku je koloskopie. Jde o vyšetření celého tlustého střeva a konečníku, kdy se po aplikaci uklidňujících léků a léků proti bolesti zavádí konečníkem ohebná hadice /tzv. koloskop/, na jejímž konci je optický systém. Toto vyšetření umožňuje optické prohlédnutí celého tlustého střeva. Není doporučováno jen vyšetření konečníku, tzv. rektoskopie. Při vyšetření tlustého střeva koloskopem vidí vyšetřující i drobné polypy, které nejsou jinými metodami viditelné a ze kterých by po určité době mohl vyrůst zhoubný nádor. Pomocí koloskopu se dají tyto polypy i přímo odstranit a pacient tak nemusí podstoupit operaci.
Není-li možné provést koloskopii, provádí se RTG vyšetření tlustého střeva, tzv. irigografie. Z dalších vyšetření /již jen pomocných/ se provádí ultrazvukové vyšetření břicha a CT. Praktickými lékaři často užívané vyšetření stolice na okultní krvácení /tzv. psaníčka/ je vyšetření vhodné ke stanovené mikroskopického množství krve ve stolici. Krvácet nemusí ale vždy jen nádor, ale třeba hemerhoidy nebo jiné afekce v tlustém střevě. Je to vyšetření vhodné, nicméně jen orientační a nelze na něj úplně spoléhat. Platí, že pokud má pacient toto vyšetření pozitivní, měl by vždy podstoupit koloskopii.

Léčba
Při zjištění polypu tlustého střeva nebo konečníku se provádí odstranění polypu pomocí koloskopu. V případě , že je zjištěn již nádor, tak záleží na pokročilosti procesu. Je-li nádor lokalizovaný jen na střevo je prováděn chirurgický zákrok. Při více pokročilém procesu je kombinovaná léčba chirurgická, ozařování a chemoterapie. Je-li nádor zachycen včas je úspěšnost léčby vysoká.

Prevence
Vzhledem k tomu, že při vzniku nádoru tlustého střeva a konečníku hraje velkou roli dědičnost, je těžké vzniku nádoru zabránit. Ve stravě omezujeme nadměrnou spotřebu tuků, doporučujeme dostatek vlákniny, zeleniny a ovoce.
Lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku nádoru  /muži  nad 40 let věku, lidé, jejichž příbuzní měli nádor tlustého střeva nebo gynekologický nádor, lidé s léta trvající ulcerózní kolitidou nebou Crohnovou chorobou, lidé, u nichž byla prokázána krev ve stolici/ by měli podstoupit koloskopické vyšetření.