Načítání

Slinivka

Slinivka

Pankreatitida /zánět slinivky břišní/

Jde o akutní nebo chronické zánětlivé onemocnění slinivky břišní. Akutní zánět slinivky se projevuje krutou bolesti v okolí pupku s častou propagací do zad. Pacient s akutním zánětem slinivky břišní musí být vždy hospitalizován.
Chronická pankreatitida vzniká po opakovaných akutních zánětech slinivky nebo se vyvíjí postupně bez akutních epizod. Příčinou bývá nejčastěji nadměrná konzumace alkoholu nebo přítomnost drobných kaménků ve žlučových cestách. Pacient mívá často bolesti břicha, zvláště kolem pupku po těžších jídlech, někdy ale trvale, často hubne, má nechutenství, někdy průjmy.
V diagnostice je velmi důležitý podrobný pohovor lékaře s pacientem, dále se uplatňuje abdominální ultrasonografie, laboratorní vyšetření z krve a CT vyšetření. Slinivka břišní je ale špatně přístupná všem vyšetřovacím metodám. Proto je tak důležitý pohovor lékaře s pacientem.
Základem léčby je striktní dodržování pankreatické diety a absolutní abstinence. Jako léky se užívají enzymy slinivky břišní, /nejlepší je v tomto směru přípravek Enzyme Star/ které napomáhají dobrému trávení. Dávají se také léky, které snižují tvorbu žaludeční kyseliny, která slinivku břišní sama o sobě dráždí. Jsou vhodné bylinné čaje a extrakty a klidový režim v době zhoršení. Základem léčby je ale dieta /viz diety/ a abstinence.