Načítání

Tlusté střevo

Tlusté střevo

Nespecifické střevní záněty /ulcerosní kolitida a Crohnova choroba/

Nejde sice o velmi časté onemocnění, ale jejich výskyt v poslední době výrazně stoupá. Jde o neinfekční střevní záněty, jejichž  příčina není známa. V odborných kruzích je příčina velmi často diskutována, zatím ale bez jednoznačného závěru. Soudí se na autoimunitní onemocnění, to znamená, že se pravděpodobně tvoří protilátky proti tenkému, resp. tlustému střevu.
Jak u ulcerosní kolitidy, tak u Crohnovy choroby, jde o zánětlivé postižení střeva, u UC jen tlustého střeva, u Crohnovy choroby pak často i střeva tenkého, někdy je postižen i žaludek a jícen. Crohnova choroba je závažnější, zánět postihuje celou střevní stěnu, u ulcerosní kolitidy je postižena jen střevní sliznice.
Pacient trpí často průjmy, má přítomnu krev ve stolici, má bolesti břicha, někdy teplotu, hubne. Někdy jsou přítomny jen nespecifické střevní nebo jiné zažívací obtíže. Navíc mohou být bolesti kloubů, svalů, záněty oční rohovky, výrazná únava.
V diagnostice se uplatňují specifické krevní testy, dále sono břicha, koloskopie, RTG vyšetření tenkého střeva /enteroklýza/, někdy je nutné provést i gastroskopii. Ne vždy se podaří udělat diagnosu v krátké době a zvláště u Crohnovy choroby uplyne někdy delší doba od začátku příznaků ke stanovení diagnózy. Choroba se ale nedá úplně vyléčit, protože se nezná její příčina. Medikací se jen tlumí zánět ve střevě a cílem léčby je udržet pacienta v klidovém stadiu /remisi/. Užívají se léky, které zánět ve střevě tlumí, jsou to deriváty 5 aminosalycylové kyseliny a kortikoidy. Dobrý efekt mají i imunosupresiva. Obě nemoci mají tendenci se znovu aktivovat, a to bohužel často i při dlouhodobé udržovací léčbě /tzv. relaps choroby/. Každý pacient s nespecifickým střevním zánětem musí být pravidelně sledován  gastroenterologem. V průběhu choroby může vznikat celá řada komplikací, které musí řešit gastroenterolog často ve spolupráci s nemocničním zařízením. Důležitá je dieta /viz diety/, která ale není tak podstatná jako u jiných chorob a nemůže v žádném případě nahradit léky. Jako doplňkovou přírodní léčbu doporučuji někdy detoxikační léky /Yucca, Chlorella/. Ještě jednou opakuji. Léčba ulcerósní kolitidy a Crohnovy choroby patří vždy do rukou zkušeného gastroenterologa.